"Senioriada" - toruńskie święto Seniora
Od trzech lat toruńscy Seniorzy spotykają się na festynie organizowanym przez Toruńską Radę Seniora oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. W 2017 roku „Senioriada” odbędzie się 25 czerwca (niedziela) w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.
Co się będzie działo?
Formularz zgłoszeniowy udziału w „Senioriadzie” (do pobrania TUTAJ) dla organizacji pozarządowych, klubów seniora, sekcji śpiewaczych, rękodzielniczych należy przesłać najpóźniej do 20 maja 2017 r. na adres:
W imieniu Toruńskiej Rady Seniorów zapraszamy do aktywnego udziału i wspólnej zabawy.
Spotkanie Rady Seniorów poświęcone potrzebom lokalowym seniorów
17 marca 2017 r., w Kamienicy Inicjatyw, odbyło się spotkanie Rady Seniorów. Miało ono charakter konsultacyjno-doradczy, a jego temat dotyczył tego, jakie cechy powinno posiadać wymarzone mieszkanie dla seniorów oraz ile powinno kosztować. Katarzyna Brożek przedstawiła wyniki ankiety badania potrzeb. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele toruńskich deweloperów oraz Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Pan Andrzej Rakowicz. Rada Seniorów podzieliłą się również spostrzeżeniami na temat otoczenia przyjaznego osobom starszym w Toruniu.
Seniorze, wypełnij wniosek i skorzystaj
Od 1 grudnia 2016 r. toruńscy seniorzy mogą już pobierać druki, na których można będzie w styczniu złożyć wniosek o wydanie Toruńskiej Karty Seniora.
Formularze są dostępne w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, największych Spółdzielniach Mieszkaniowych, Akademii Nauki ul. Św. Katarzyny 4. W tych samych miejscach wypełnione wnioski będą przyjmowane od 2 stycznia 2017 r.
Druk wniosku o wydanie Toruńskiej Karty Seniora można też pobrać TUTAJ
Toruńska Karta Seniora to jeden z elementów lokalnego programu „Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”, którego realizacja rozpocznie się 1 stycznia 2017 r. Celem jest integracja środowiska seniorów, zwiększenie ich aktywności społecznej oraz fizycznej, ułatwienie im dostępu do dóbr kultury, turystyki, rekreacji, sportu, a także wzrost poczucia bezpieczeństwa socjalnego i wzmocnienie więzi międzypokoleniowych. Pomóc ma w tym właśnie Toruńska Karta Seniora , przygotowana przez miasto z myślą o mieszkańcach, którzy ukończyli 65. rok życia. Na jej podstawie osoby uprawnione będą mogły skorzystać z wielu ulg i zniżek oferowanych przez przedsiębiorców, którzy przystąpią do programu.
Aktualnie trwają rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy chcieliby zaoferować seniorom bonifikatę na swoje produkty bądź usługi. Zainteresowane firmy mogą się kontaktować z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UM Torunia (tel: 56 611 84 61, 611 8454) ul. Fałata 39 w Toruniu, który koordynuje wdrażanie projektu.
Wspólnie dla seniorów i dużych rodzin
28 listopada 2016 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, Toruńskiej Rady Seniorów i przedstawicieli toruńskich spółdzielni mieszkaniowych. Rozmawiano o możliwości większego niż dotychczas zaangażowania się toruńskich spółdzielni mieszkaniowych w promowanie miejskiej oferty skierowanej do seniorów i rodzin wielodzietnych. A jest to w Toruniu spora grupa - blisko dwa tysiące rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz prawie 35 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Właśnie z myślą o nich powstał program „Program Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”.
Więcej informacji - TUTAJ.
Fot. M. Litwin
RADA SENIORÓW MIASTA TORUNIA
II KADENCJA RADY SENIORÓW MIASTA TORUNIA, na lata 2015-2019
Rada Seniorów została utworzona w 2014 roku przez Radę Miasta Torunia (uchwała 810/2014 RMT). Następnie, po przeprowadzeniu publicznego naboru członków (min. 1/3 składu), został powołany skład Rady Seniorów (uchwała 82/2015 RMT):
członkowie wskazani przez Prezydenta Miasta Torunia:
1. Anna Czajka
2. Teresa Grochulska
3. Jan Kwiatkowski
4. Lidia Chamarczuk-Mazurek
5. Krystyna Nowakowska-przewodnicząca Rady Seniorów
6. Tadeusz Perlik
7. Aleksander Rojewski
członkowie wskazani przez Radę Miasta Torunia:
8. Franciszek Beifus
9. Hanna Kosińska
10. Krystyna Żejmo-Wysocka
11. Wiesław Kaźmierkiewicz
12. Jan Biesek
13. Zygmunt Chlebowski
14. Danuta Niebrzegowska
członkowie wyłonieni w naborze publicznym:
15. Katarzyna Brożek
16. Lidia Lach
17. Małgorzata Zamojska
18. Maria Moulis
19. Jadwiga Romanowska
20. Bogusława Golus-Jankowska
21. Beata Korzeniewska
Kontakt:
Sprawy związane z organizacją pracy Rady Seniorów Miasta Torunia prowadzi:Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, ul. Fałata 39, 87-100 Toruń; wzips@um.torun.pl; tel.: 56 611 84 54.
Dyżury Rady Seniorów:
Rada Seniorów zaprasza wszystkich mieszkańców na swoje dyżury w każdy piątek o godz.14.00 w pokoju nr 9, ul. Wały gen. Sikorskiego 8 (główny budynek Urzędu Miasta Torunia).
OD 1 STYCZNIA 2017 R. ZOSTANIE URUCHOMIONA TORUŃSKA KARTA SENIORA
PRZYDATNE ARTYKUŁY
Treść z serwisu www.seniorzywakcji.pl:
Jak budować partnerskie relacje między pokoleniami? Tekst autorstwa Beaty Tokarz-Kamińskiej oraz Łukasza Czapskiego ukazał się w publikacji "Forum rozwoju charakterów i postaw" podsumowującej Kongres Obywatelski w 2012. Przeczytaj tekst
Zachęcamy do przeczytania drugiego numeru naszej gazety "Seniorzy. Świat zmieniają ludzie z pasją". Tematem numeru jest dialog międzypokoleniowy. W tym numerze można przeczytać także o wyjazdach studyjnych zespołu programu "Seniorzy w akcji" do Londynu i Berlina i o wizerunku starości, a poza tym foto relacja z gali konkursu "Seniorzy w akcji. UTW dla społeczności" i przegląd działań międzypokoleniowych. Gazeta i wyjazdy studyjne były możliwe dzięki wsparciu finansowemu firmy Emporia. Zapraszamy do lektury!Pobierz gazetę.
Gazeta "Seniorzy. Świat zmieniają ludzie z pasją" - specjalne wydanie gazety o osobach starszych zaangażowanych społecznie. Duża czcionka, rysunki, krzyżówka, płyta z filmami, a przede wszystkim ciekawe wywiady do poczytania. Pobierz gazetę.
Książka "Seniorzy w akcji". Wywiady z 10 liderami projektów z pierwszej edycji programu Seniorzy w akcji, opisy nagrodzonych inicjatyw, słowa klucze, o których warto pamietać przy realizacji projektów społecznych, inspirujące zdjęcia, to wszystko znajdą pańswo w publikacji, podsumowującej pierwszy rok działania naszego programu. Zapraszamy do lektury. Publikacja w wersji elektronicznej jest dostępna tutaj.
Indeks kapitału intelektualnego dla seniorów plasuje Polskę na ostatnim miejscu pośród 16 krajów europejskich. To jeden z wniosków płynących z Raportu "Kapitał intelektualny Polski" – opracowany przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów pod kierownictwem Min. Michała Boniego – przeczytaj część raportu dotyczącą seniorów.
Jedynie co czwarty badany (25%) postrzega młode pokolenie jako życzliwe wobec seniorów. Co ciekawe, sami seniorzy znacznie częściej niż inni dostrzegają u młodzieży życzliwość (45%), a rzadziej obojętność lub niechęć. Przeczytaj raport „Czy zmienia się stosunek Polaków do starości?” CBOS: 2007 r.
Niemal trzy piąte Polaków (59%) twierdzi, że zawdzięcza coś swoim dziadkom i babciom. Przeświadczenie, że zawdzięczamy coś swoim dziadkom najpowszechniejsze jest wśród uczniów i studentów (86%). Przeczytaj raport: „Co zawdzięczamy swoim babciom i dziadkom?” CBOS: 2001 r.
Polecamy strony:
www.utw.pl - strona poświecona Uniwersytetom Trzeciego Wieku
www.zysk50plus.pl - strona kampanii społecznej promującej zatrudnienie starszych pracowników prowadzona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
www.kobiety.interwencjaprawna.pl - projekt "Strefa Aktywnych Kobiet" promuje ideę zarządzania wiekiem oraz przeciwdziała dyskryminacji kobiet w wieku średnim i starszym na rynku pracy. Projekt realizuje Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
WAŻNE MIEJSCA W INTERNECIE
PRAWO DOTYCZĄCE POLITYK PUBLICZNYCH NA RZECZ SENIORÓW
unijne
ogólnopolskie
wojewódzkie
miejskie
INFORMACJE ARCHIWALNE
W dniach 24 i 25 września gościli w Warszawie uczestnicy projektu
“Zoom na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski”, w tym również członkowie toruńskiej Rady.
Był to pierwszy z trzech zaplanowanych zjazdów warsztatowo-szkoleniowych, dzięki którym rady seniorów mogą wzmocnić swoje kompetencje we współpracy z samorządem i społecznością lokalną.
Podczas zjazdu odbyły się warsztaty poruszające tematykę komunikacji w grupie, diagnozy lokalnej, prezentacje działalności rad seniorów oraz generator pomysłów. Wieczorem odbyl się koncert zespół Cała Praga śpiewa.
Fotorelacja ze spotkania: TUTAJ
Organizujesz ciekawe przedsięwięcie dla seniorów? Zgłoś swój pomysł toruńskiej Radzie Seniorów.
29 sierpnia 2015 r. na swoim II posiedzeniu zebrała się Rada Seniorów - organ doradczy miasta w sprawach seniorów, powołany w 2014 roku przez Radę Miasta Torunia. Członkowie rady wyłonili grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem regulaminu Rady. Podsumowano też I Senioriadę (festyn dla seniorów) oraz spotkanie dotyczące programu Senior-Wigor, które miało miejsce u pani premier Ewy Kopacz.
Poza tym przedstawiono szczegóły dotyczące projektu „Zoom na rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski”, w którym Rada we współpracy z miastem Toruń, bierze udział. Jego organizatorem jest warszawska organizacja pozarządowa Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, a patronat honorowy objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich-Irena Lipowicz, Minister Pracy i Polityki Społecznej-Władysław Kosiniak-Kamysz, Związek Miast Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zakończenie spotkania omówiono sprawy organizacyjne oraz przedstawiono inicjatywy na rzecz seniorów, które będą organizowane w mieście. Jeżeli jakaś toruńska instytucja czy stowarzyszenie planuje organizację przedsięwzięcia na rzecz seniorów, Rada Seniorów zachęca do kontaktu w tej sprawie. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 2 października br., na godz. 9.00.
Kontakt do Rady Seniorów:
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia
ul. Fałata 39, 87-100 Toruń
wzips@um.torun.pl
tel.: 56 611 84 54
Konferencja pt. „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+”
28 września 2015 r. w Olsztynie odbędzie się konferencja pt. „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” w ramach odnowionego rządowego programu „Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+”. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Program „Solidarność pokoleń” skierowany jest zarówno do osób powyżej 50. roku życia, jak i przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych. W realizacji programu bardzo ważna jest koordynacja działań na rzecz wsparcia zatrudnienia osób 50+ zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym, upowszechnianie „dobrych praktyk” oraz wymiana doświadczeń w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną tzw. „dobre praktyki” i doświadczenia instytucji publicznych i niepublicznych w zakresie aktywizacji zawodowej osób 50+. Planowany jest również udział Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Na konferencję zapraszamy w imieniu MPiPS wszystkich zainteresowanych przedstawicieli instytucji pomocy społecznej lub organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+.
Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu proszone są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail) do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu na adres: promocjaefs@wup.torun.pl do 5 sierpnia 2015 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (56) 669 39 39.
ZOOM NA SENIORÓW
Członkowie toruńskiej Rady Seniorów i przedstawiciele gminy 13 lipca wzięli udział w warsztacie przygotowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Wszystko w ramach projektu „Zoom na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski”, do którego zakwalifikowało się miasto Toruń w partnerstwie z Radą Seniorów.
Warsztat przeprowadziła Maria Klaman-koordyantorka projektu i Michał Danielewicz- latający socjolg z „ę”, które jest autorem projektu. Spotkanie miało na celu doprecyzowanie obszarów współpracy gminy z radą seniorów i wybraniu konkretnego zagadnienia do pracy na dalszych etapach projektu. Uczestnicy warsztatu zgodnie wypracowali główne obszary, którymi chcieliby się zająć w najbliższych miesiącach tj.: stworzenie mapy potrzeb i zebranie oferty dla seniorów, opracowanie sposobu stworzenia strategii polityki senioralnej w modelu partycypacyjnym oraz wypracowanie sposobu kontaktu Rady ze starszymi mieszkańcami.
W ramach projektu, który trwać będzie do końca kwietnia 2016 r. zaplanowano jeszcze blok warsztatów i szkoleń (trzy dwudniowe zjazdy szkoleniowo-warsztatowe w Warszawie), zindywidualizowane wsparcie dla rad seniorów w trakcie wdrażania planu rozwoju i współpracy pod postacią bonu edukacyjnego. Rada seniorów będzie mogła wybrać wsparcie adekwatnie do własnych potrzeb, np. doradztwo; wizyty studyjne w gminach/sołectwach, które posiadają dobre praktyki w zakresie partycypacji publicznej czy tworzeniu polityki senioralnej; doradztwo eksperckie w zakresie współpracy z samorządem i specyfiki obszaru lokalnej polityki wybranego przez Partnerstwo; wsparcie socjologa lub animatora.
W oparciu o doświadczenia Partnerstw zostanie opracowany poradnik upowszechniający model współpracy rad seniorów i samorządów, dystrybuowany w całej Polsce.
Liderem projektu jest Stowarzyszenie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, a patronat honorowy objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich-Irena Lipowicz, Minister Pracy i Polityki Społecznej-Władysław Kosiniak-Kamysz, Związek Miast Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
strona projektu: zoomnaradyseniorow.pl/uniwersytet-obywatelski/