Prezydent powołał Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia

Informacje
RDPP
Pierwsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia VII kadencji odbyło się 23 czerwca 2026 r. Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski wręczył akty powołania nowym członkom Rady oraz podziękował organizacjom pozarządowym za aktywny udział w procesie wyborczym.

Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia 2026-2028

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jednym z najważniejszych ciał dialogu obywatelskiego funkcjonujących w Toruniu. Od 2011 roku stanowi forum współpracy pomiędzy samorządem, Radą Miasta Torunia oraz organizacjami pozarządowymi. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie projektów strategii i programów miejskich, inicjowanie działań służących rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnianie współpracy pomiędzy sektorem publicznym i pozarządowym.

- Chcemy, aby głos wszystkich środowisk miejskich współtworzył najważniejsze decyzje dotyczące rozwoju Torunia. Dialog prowadzi do współdecydowania - mówił prezydent Torunia, Paweł Gulewski. - Liczymy na aktywną współpracę i wspólne wypracowywanie rozwiązań służących mieszkańcom naszego miasta 

Proces wyborczy do Rady kadencji 2026–2028 rozpoczął się 17 kwietnia 2026 r. W wyniku naboru zgłoszono 17 kandydatów reprezentujących toruńskie organizacje pozarządowe. Głosowanie przeprowadzono w dniach 25-31 maja 2026 r. po raz pierwszy w formule elektronicznej. Kody umożliwiające udział w głosowaniu odebrało 99 organizacji pozarządowych, co oznacza wyraźny wzrost aktywności w porównaniu z poprzednimi wyborami.

W skład Rady wchodzi 18 osób - przedstawiciele organizacji pozarządowych, Rady Miasta Torunia oraz Prezydenta Miasta Torunia.

Przedstawicielami organizacji pozarządowych wybranymi do Rady zostali:

  • Monika Bartczak – Stowarzyszenie Serce Torunia,
  • Mariusz Godlejewski – Fundacja Dobra dla Dobra,
  • Anna Kulczyńska – Klub Karate Tradycyjnego Kumade,
  • Anna Lamers – Fundacja Studio M6,
  • Marcin Łowicki – Bardzo Dobra Fundacja,
  • Marta Młynarczyk – Fundacja Arkadia,
  • Franciszek Rutkowicz – Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście Tu Mieszkam,
  • Sonia Gryckiewicz – Stowarzyszenie Hospicjum Światło,
  • Anna Wit – Stowarzyszenie Tilia.

Rada Miasta Torunia delegowała do składu Rady:

  • Macieja Koziołockiego,
  • Anetę Wierzbowską.

Przedstawicielami Prezydenta Miasta Torunia są:

  • Łukasz Drygalski - przedstawiciel Biura Toruńskiego Centrum Miasta, zajmujący się rozwojem i aktywizacją centrum miasta oraz współpracą z lokalnymi środowiskami i przedsiębiorcami;
  • Katarzyna Dąbrowska - przedstawicielka Biura Dialogu i Innowacji Miejskich, odpowiedzialnego za współpracę z organizacjami pozarządowymi;
  • Tomasz Górzyński - przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, związany z obszarem sportu, rekreacji i aktywności fizycznej mieszkańców;
  • Tomasz Maliszewski - przedstawiciel Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, odpowiedzialnego za współpracę z instytucjami kultury oraz organizacjami realizującymi zadania w sferze kultury i dziedzictwa;
  • Patrycja Skrzynecka - przedstawicielka Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, zajmująca się koordynacją działań z zakresu usług społecznych i wsparcia mieszkańców;
  • Rafał Walter - przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, związany z realizacją polityki społecznej oraz współpracą z organizacjami działającymi w obszarze pomocy społecznej;
  • Violetta Weroniecka - przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia, posiadająca doświadczenie w zakresie rynku pracy, aktywizacji zawodowej i współpracy z podmiotami ekonomii społecznej.

Skład Rady odzwierciedla różnorodność toruńskiego sektora pozarządowego i obejmuje osoby działające w obszarach pomocy społecznej, zdrowia, edukacji, kultury, sportu, ekologii, ekonomii społecznej oraz rozwoju wspólnot lokalnych.

Nowa kadencja Rady rozpoczyna się w szczególnie ważnym okresie dla miasta. Trwają prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta Torunia, która wyznaczy kierunki rozwoju na kolejne lata. Rada będzie jednym z pierwszych podmiotów opiniujących projekt tego dokumentu, wnosząc do niego doświadczenie i perspektywę środowiska pozarządowego.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie Rady wybrali także Przewodniczącego, którym został  Mariusz Godlejewski  i Wiceprzewodniczącą - Annę Lamers oraz Sekretarza - Katarzynę Dąbrowską, rozpoczynając tym samym prace VII kadencji.

Przed nowo wybraną Radą już w najbliższych tygodniach stoją ważne zadania. W lipcu rozpoczną się prace nad przygotowaniem konsultacji Programu Współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na 2027 rok. Rada będzie również uczestniczyć w wypracowywaniu rekomendacji dotyczących procedur konkursowych oraz zasad współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi w kolejnym roku, tak aby odpowiadały one na potrzeby zarówno samorządu, jak i toruńskiego sektora obywatelskiego.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że najbliższą okazją do spotkania z toruńskimi organizacjami pozarządowymi są Dni Torunia. W sobotę, 27 czerwca, na Rynku Nowomiejskim w godzinach od 11:00 do 14:00 funkcjonować będzie strefa animacyjno-edukacyjna NGO. Mieszkańcy będą mogli poznać działalność organizacji społecznych, wziąć udział w warsztatach, animacjach i działaniach edukacyjnych przygotowanych przez toruńskie stowarzyszenia i fundacje.

Fot. UMT 2026, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY NC 4.0